ТСОУ Блог

Як змінилися правила навчальної їзди в Україні?

Раніше навчати водінню міг будь-який водій з дійсним посвідченням водія і стажем більше 3 років. Тепер же це мають право робити тільки "фахівці з підготовки водіїв" і тільки на спеціально обладнаних транспортних засобах.

Постановою КМУ №1029 пункт 24.7 виключений з Правил дорожнього руху. На сьогодні відповідно до п.п.24.5 ПДР навчальна їзда на дорогах дозволяється тільки в присутності спеціаліста з підготовки водіїв.

Відповідно до статті 15 Закону "Про дорожній рух" підготовка водіїв здійснюються в акредитованих закладах фахівцями, які відповідають певним кваліфікаційним вимогам. Перелік вимог до закладів, кваліфікаційні вимоги до фахівців визначаються законом.

Аналіз даних норм свідчить про те, що на сьогодні навчання водінню може здійснюватися виключно кваліфікованими фахівцями з акредитованих установ і виключає можливість такого навчання в приватному (індивідуальному) порядку фізичними особами.

Але і цього недостатньо. Законом передбачено ще кілька особливих умов. А саме "учень" повинен мати відповідну медичну довідку (п. П. 24.1 ПДР). Йому повинно бути не менше 16 років, а при навчанні управлінню мотоциклом або мопедом - 14 років. При цьому, він повинен мати з собою документ на підтвердження цього віку (п.п.24.2 ПДР).

У той же час транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки "Учбовий", а також повинні бути обладнані додатковими педалями зчеплення, акселератора (у разі, коли конструкція передбачає) і гальмування, дзеркалами заднього виду для спеціаліста з підготовки водіїв (п.п.24.2 ПДР).

Тобто закон передбачає проведення навчання водінню тільки на спеціальному автомобілі, який обладнаний відповідно до зазначених вище правилами. Коли при навчанні в індивідуальному порядку, досить було встановити лише знак "Навчальний". Тобто навіть фахівець з підготовки водіїв не може проводити навчання осіб, які не відповідають зазначеним вище критеріям, тобто не мають відповідної довідки, віку і документа на підтвердження віку. Також він не може проводити навчання на будь-якому автомобілі, який не обладнаний спеціально для таких навчань.

Відповідно до п. 2.9. г ПДР забороняється передавати керування транспортним засобом особам, які не мають при собі водійського посвідчення, якщо це не стосується навчання водінню відповідно до вимог розділу 24 цих Правил.

Згідно ч. 2 ст. 126 КУпАП "керування транспортним засобом особою, яка не має права керування, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 3 400 грн. Відповідальність не стосується осіб, які в установленому порядку навчаються водінню транспортного засобу.

Таким чином, на сьогодні законом заборонено навчати водінню в індивідуальному (приватному) порядку, а також заборонено навчати в неспеціалізованих автомобілях.

У разі якщо навчання водінню здійснює особа, яка має стаж водіння 3 роки і відповідну категорію водія, однак не є фахівцем з підготовки водіїв і здійснює навчання дітей з порушенням передбаченого порядку, то і "вчитель" і "учень" можуть отримати штраф за 3 400 грн кожен.

В такому випадку "учень" несе відповідальність за управління без посвідчення водія відповідної категорії, а "учитель" несе відповідальність за передачу права керування особі, яка не має права керування.